jak nauczyć się grać na gitarze

W dzieciństwie wielu z nas marzyło o byciu muzykiem. Jedni chcieliby śpiewać, a inni grać na jakimś instrumencie. Muzyka pozwala nam się rozwijać, daje możliwość spędzania aktywnie czasu, oraz jest świetnym hobby. Niektórzy zadają sobie pytania, jak nauczyć się grać na gitarze? Czy do gry na gitarze potrzebna jest znajomość nut? Czy gry na gitarze można się nauczyć jak każdej innej umiejętności? Postaramy się na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury.

Jak nauczyć się grać na gitarze?

jak nauczyć się grać na gitarzeJest kilka opcji nauki gry na gitarze. Są to sposoby do nauki gry na każdym innym instrumencie. Po pierwsze możesz zapisać się do szkoły muzycznej. Na pewno w swoim mieście jakąś znajdziesz. Jest to wydatek kilkuset złotych miesięcznie, ale w edukacje warto inwestować. Może w przyszłości dzięki temu dorobisz sobie do wypłaty, grając w zespole, np. na weselach. Nauka trwa zazwyczaj kilka miesięcy, lub rok. Po tym czasie opanujesz podstawy gry na gitarze i będziesz mógł grać różnego rodzaju utwory.

Druga opcja to uczenie się samemu w domu. Można to robić na kilka sposobów. W internecie jest wiele poradników w postaci pisanej. Istnieje również wiele filmów pokazujących jak nauczyć się grać. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: nauka gry na gitarze w domu lub możesz kupić sobie książkę, w której jest wyjaśnione jak grać.

Trzecia metoda to uczenie się z kimś, kto umie grać. Może to być kolega, bądź koleżanka, czy rodzeństwo. Możesz uczyć się nie wychodząc z domu. Jest to sposób równie skuteczny co zapisanie się do szkoły muzycznej, ponieważ ktoś nad tobą czuwa i pilnuje, żebyś nie popełniał błędów. Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli po znajomości umówicie się na niższe stawki niż w prywatnej szkole. Jest to metoda dla osób nerwowych, gdyż nie martwisz się, że ci nie wyjdzie przed cała grupą w szkole prywatnej. Dobry przyjaciel może również zmotywować Cię do efektywniejszej nauki, dzięki temu szybciej opanujesz sztukę gry na gitarze.

Jaki sprzęt wybrać?

Nieważne jaki sposób wybierzesz musisz zakupić kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest oczywiście gitara, Warto wybrać dobrej jakości, gdyż często jest to inwestycja na wiele lat. Na dobrym sprzęcie nie warto oszczędzać. Przydadzą ci się piórka do gry na gitarze. W ten sposób nie narażamy się na bóle palców. Warto zaopatrzyć się w zapasowe struny, które czasem trzeba wymieniać. Jak w nauce każdej nowej rzeczy ważna jest przede wszystkim systematyczność i chęci. Im więcej uwagi poświęcisz tym szybciej przyjdą efekty.

Warto zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości. Oczywiście gitara, struny i piórka to nie wszystko co będzie potrzebne nawet początkującemu gitarzyście. Przede wszystkim zapewne wiesz, że gitary dzielą się na klasyczne i elektryczne. Jeśli zdecydujesz się na grę na gitarze elektrycznej, potrzebny będzie ci odpowiedni wzmacniacz. Wybór wzmacniaczy jest ogromny. Niektóre firmy specjalizują się w produkowaniu wzmacniaczy przeznaczonych pod określony rodzaj gitary, dlatego dla gitar basowych możemy wybrać inny sprzęt niż dla gitary elektrycznej. Jeśli masz już wzmacniacz, będzie potrzebne ci również odpowiednie okablowanie.

Kable są narożne na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinieneś się zrażać, jeśli raz na jakiś czas będziemy zmuszony do ich wymiany. Jednak w im lepszej jakości sprzęt zainwestujesz tym lepiej dla twojej kieszeni. Naturalnie dla dobrych wrażeń słuchowych powinieneś zadbać wygłuszenie pomieszczenia, w którym będziesz szlifował swoje umiejętność. Oczywiście nie namawiamy cię do przekształcenia pokoju w studio muzyczne, ale jakieś podstawowe kroki w celu wygłuszenia pokoju powinieneś podjąć. Już sam dywan na podłodze poprawi walory akustyczne pomieszczenia. A jeśli jeszcze możesz wygłuszyć ściany, wówczas twoja gra nabierze znacznie lepszego efektu. Jeśli jednak nie masz takich możliwość, zawsze możesz korzystać ze słuchawek.

Czy warto uczyć się grać na gitarze?

jak nauczyć się grać na gitarzeOczywiście nie dla każdego otworem stoi kariera w branży muzycznej. Tutaj szanse mają może nie zawsze najlepsi, ale również tacy, którzy potrafią się odpowiednio ustawić. Ale przecież gra na gitarze to może być również świetne hobby. Nikt tak bowiem nie potrafi umilić imprezy niż osoba potrafiąca grać na gitarze. Musisz po prostu realistycznie podejść do nauki gry na gitarze. Nie każdy może być mistrzem gitary, ale każdy może czerpać przyjemność z grania na tym instrumencie.

Gra na gitarze pozwala nam na wspaniałe poczucie harmonii i piękna. Budowa utworów muzycznych jest niezwykle pasjonującym zagadnieniem. A gra na gitarze pozwoli ci na zagłębienie się w tym temacie od strony praktycznej. Dlatego bez wątpienia warto spróbować się nauczyć tej sztuki choćby tylko dla własnej przyjemności i doznań estetycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here