skoki ze spadochronem

Sport to nie tylko zdrowie i dobra zabawa, ale także intensywne emocje, szczególnie w przypadku sportów ekstremalnych. Spadochroniarstwo, młoda, ale dynamicznie rozwijająca się dziedzina, zdobywa coraz więcej zwolenników. W ramach tej dyscypliny organizowane są różnorodne zawody spadochronowe.

Skoki ze Spadochronem: Precyzja Lądowania

Skoki ze spadochronem na celność lądowania to najpopularniejsza dyscyplina spadochroniarstwa na świecie. Pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych w 1919 roku. Od tamtej pory, dzięki udoskonaleniu sprzętu, zawodnicy mogą wykonywać manewry z jeszcze większą precyzją, co skutkowało zaostrzeniem wymagań.

W tej dyscyplinie skoki ze spadochronem wykonuje się z wysokości od 1100 do 700 metrów. Zawodnicy sami decydują o momencie wyskoku z samolotu. Celem jest trafienie stopą w małą płytka o średnicy zaledwie 3 cm. Wyniki brane pod uwagę nie mogą przekraczać odległości 15 cm od celu.

Akrobacje w Powietrzu

Kolejną popularną dyscypliną są akrobacje wykonywane podczas swobodnego spadania. Figury można wykonywać indywidualnie lub zespołowo, a kryteria oceny różnią się w zależności od formy.

W akrobacjach indywidualnych zawodnik musi w jak najkrótszym czasie wykonać sześć figur, w tym salta i spirale. Za nieprecyzyjne manewry doliczane są karne sekundy.

Zawody zespołowe dzielą się na kategorie ze względu na ilość osób w drużynie: czteroosobowe, ośmioosobowe i szesnastoosobowe. Zadaniem zespołu jest wykonanie jak największej liczby akrobacji w wyznaczonym czasie. Precyzja wykonania jest kluczowa. W obu przypadkach skok ze spadochronem wykonuje się na komendę z ziemi.

Inne Dyscypliny Spadochroniarstwa

Akrobacje i skoki na celność to klasyczne dyscypliny spadochroniarstwa. Obecnie skoki ze spadochronem obejmują wiele innych kategorii. Oprócz kryteriów uwzględnianych w dyscyplinach klasycznych, istotne stały się też walory artystyczne. Dużą popularnością cieszą się formacje na czaszach, czyli wykonywanie akrobacji na otwartych spadochronach szybujących. Uprawia się też Freestyle, Freeflying czy bardzo efektowny Wingsuit, do którego używa się charakterystycznych kombinezonów.

Spadochroniarstwo to niesamowity, widowiskowy sport. Bogactwo dyscyplin sprawia, że każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, znajdzie coś dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here