Przedmioty wykonane ze zwykłego papieru potrafią być naprawdę przepiękne. Niektórzy ludzie dekorują nimi całe domy i mieszkania, umieszczając te drobne i niepozorne dekoracje na parapetach i półkach, przywieszając je na małych sznureczkach do żyrandoli i lamp, a nawet ustawiając je bezpośrednio na podłodze. Wielokolorowe origami fantastycznie wypełni przestrzeń dziecięcego pokoju, jak również stanie się dodatkiem idealnie zgrywającym się z nowoczesną sypialnią. Ogromnym plusem takich dekoracji jest to, że można je wykonać samodzielnie i nie trzeba mieć do tego nawet specjalnych umiejętności. W Internecie pojawiło się już wiele filmików instruktażowych oraz solidnych opisów, które pokazują, jak zrobić origami. Osoba, która nigdy wcześniej nie zajmowała się podobnymi pracami manualnymi, swoją przygodę z origami powinna rozpocząć od próby przygotowania czegoś prostego i podstawowego. Motylek z origami taki właśnie będzie. Nawet kilkuletnie dziecko powinno sobie z nim poradzić.

Jak wybrać odpowiedni papier do origami?

jak zrobić origamiAby przygotować atrakcyjnego motylka z papieru, należy dysponować kilkoma dość podstawowymi artykułami. Osobie, która chciałaby zająć się origami, na pewno przyda się między innymi specjalistyczny papier przeznaczony do tworzenia podobnych wyrobów. Można go kupić w większości sklepów papierniczych lub zamówić z wielu stron internetowych. Nie mając pod ręką takiego wyrobu, istnieje też możliwość zastąpienia go zwykłym papierem, którego wymiary nie powinny być jednak mniejsze niż 5 centymetrów wysokości i 5 centymetrów szerokości. Pragnąc wykonać większego motylka, trzeba mieć oczywiście papier o odpowiednim rozmiarze – optymalnymi wymiarami wydaje się być 9×9 centymetrów. Warto także zaopatrzyć się w specjalną kostkę introligatorską – płaskie narzędzie przeznaczone do zaginania papieru, które kosztuje grosze, a zdecydowanie ułatwia pracę. Tak naprawdę te dwie rzeczy pozwolą już każdemu na wykreowanie własnych domowych ozdób. W origami niezbędną rolę odgrywa również ludzka cierpliwość. Czasem trzeba składać pojedynczą kartkę papieru nawet całymi godzinami, aby osiągnąć ostatecznie zamierzony efekt wizualny.

Sztuka origami

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych artykułów należy zająć się samą pracą. Kartkę papieru najlepiej ułożyć na szerokim i płaskim blacie. Należy złożyć ją najpierw dwukrotnie, tak aby stworzyła ona mniejszy kwadracik. Po rozłożeniu powinny zarysować się na niej cztery kwadraciki o takich samych parametrach. Kolejnym krokiem będzie odwrócenie papieru i zagięcie go po skosie. Na rozłożonej następnie kartce powinny pojawić się zarysy małych trójkącików – jeśli zadanie zostanie dobrze wykonane, będą mieć one taką samą długość boków. Następnie kartkę papieru należy złapać za środkowe części jej boków i zawinąć do środka – osoby, które wcześniej miały już do czynienia z origami, na pewno szybko załapią, o co w tym chodzi. Mając jednak pewne trudności z wykonaniem tej czynności, warto wspomóc się dokładniejszymi filmikami instruktażowymi.

Po odpowiednim zagięciu kartki swoim kształtem będzie ona przypominać trójkąt równoramienny. Jej podstawę, czyli najdłuższy bok trójkąta, należy zagiąć z obu stron, łapiąc za rogi kartki i przeciągając je do samego wierzchołka figury. Papier powinien zostać ponownie odwrócony na drugą stronę – mimo iż jeszcze nie przypomina on motylka, już niedługo cudownym sposobem zostanie w niego przeistoczony. Wierzchołek kartki powinien zostać zagięty w stronę podstawy trójkąta, tak by wychodził poza jego najdłuższy bok. Po ponownym odwróceniu całego elementu można zagiąć do środka odstający z niego wierzchołek i całą kartkę złożyć raz jeszcze na pół. Motylek jest już prawie gotowy – wystarczy delikatnie zagiąć jego skrzydełka i nadać im idealny kształt, aby stworzyć z niego bajecznie prezentującą się ozdobę. Nietrudno było ją wykonać. Nawet niedoświadczonej osobie zajmie to maksymalnie kilkanaście minut.

Jak zrobić origami

jak zrobić origamiJak zrobić origami? Wszystko zależy od poziomu trudności samej ozdoby. Niektóre elementy, takie jak motylki czy kwiatki, wykonuje się bardzo szybko i dlatego niemalże każda osoba, nawet nieposiadająca żadnych zdolności manualnych, jest w stanie bez trudu je wykreować. Trudniejsze i bardziej skomplikowane ozdoby, składające się z licznych detali i drobnych elementów, wymagają już opanowania pewnych podstaw. Ktoś, kto naprawdę zafascynuje się sztuką tworzenia rzeczy z papieru, może stać się w niej prawdziwym mistrzem, jeśli tylko będzie regularnie ćwiczyć. Istnieją nawet specjalistyczne książki i podręczniki przeznaczone do nauki origami.

Na każdej z ich stron można znaleźć wartościowe instrukcje, które pokazują, jak krok po kroku przygotowywać kolejne ozdoby. Uzupełnione wyraźnymi i bardzo dokładnymi zdjęciami idealnie sprawdzają się u osób początkujących. Ten, kto jednak kompletnie nie radzi sobie z obsługą papieru, zawsze może posłużyć się instruktażowymi filmikami, które znacznie dokładniej mu wszystko wyjaśnią. Origami to wspaniała zabawa – i dla dzieci, i dla dorosłych. Niejednokrotnie przeradza się ona w największą życiową pasję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here